Okres około menopauzalny, czyli 55+ to duże wyzwanie dla naszej skóry. To właśnie w tym czasie spadek estrogenów sprawia, że objawy starzenia szybciej postępują i są bardziej dotkliwe. Pielęgnacja skóry w tym wieku musi więc być intensywna, celowa oraz sumienna. Chociaż nie da się uniknąć objawów starzenia, zadbana dojrzała skóra w dalszym ciągu może być piękna i atrakcyjna.
Skóra 55+ staje się bardziej wymagająca i potrzebuje więcej troski, niż to było jeszcze 10 lat temu. Nie wystarczy jej zwykły nawilżający krem – niezbędne są gęste produkty o bogatej konsystencji, pełne składników aktywnych. W tym okresie skóra wymaga celowanej pielęgnacji, która będzie zmniejszać niekorzystne zmiany oraz skutecznie je hamować. Podstawą są działania przeciwstarzeniowe, ale nie można zapominać o odżywianiu skóry, nawilżaniu jej oraz stymulacji – wysiłki z każdym rokiem powinny być jeszcze bardziej wzmożone.
Z upływem lat – a zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym – w organizmie kobiety spada liczba żeńskich hormonów. Powoduje to, że w skórze obniża się zawartość struktur białkowych, które są dla niej niczym rusztowanie. Spadek kolagenu i elastyny objawia się szybszą utratą wody i mniejszą elastycznością skóry – staje się ona wiotka i mniej jędrna. Zmarszczki na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach stają się coraz głębsze i bardziej widoczne. Szczególnie dekolt i szyja zdradzają wiek kobiety, zwłaszcza jeżeli zapomniałaś o ich pielęgnacji do tej pory. Gruczoły łojowe pracują wolniej, a skóra zaczyna się przesuszać – przyczynia się do tego także zmniejszenie poziomu kwasu hialuronowego w organizmie, który odpowiedzialny jest za wiązanie wody w skórze. Zanik podskórnej tkanki tłuszczowej sprawia, że jest ona cieńsza. Gorsze ukrwienie utrudnia wchłanianie składników odżywczych – skóra staje się delikatna i podatna na przebarwienia oraz może przybierać szarawy odcień. Wiotkość skóry widoczna jest nie tylko w okolicach twarzy – na przykład jako opadające policzki – ale również na całym ciele. Wiszący biust i ramiona, czyli tzw. pelikany to typowy objaw starzenia się skóry. Po 55 roku życia może ona tracić swoją gęstość nawet o 20%.
Co zrobić, aby skóra mimo upływu lat wciąż wyglądała dobrze? Przede wszystkim nie wolno o niej zapominać w domowym zaciszu. Skóra dojrzała zaczyna tracić swój naturalny płaszcz lipidowy i trudniej utrzymać na niej składniki odżywcze – dlatego regularna i sumienna pielęgnacja nabiera jeszcze większego znaczenia.
Podstawą pielęgnacji jest krem na dzień – o gęstej konsystencji, bogaty w składniki odżywcze, antyoksydanty i substancje dodatkowe. Sprawdzają się szczególnie kremy półtłuste, zawierające naturalne olejki. Pożądana jest obecność witamin – na przykład C i E, które działają przeciw wolnym rodnikom, pomagają w regeneracji oraz poprawiają koloryt cery. Warto wybierać produkty z ceramidami. Są one naturalnym składnikiem lipidów, stanowiącym spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w skórze. Działają jako bariera wodno-lipidowa, chroniąc skórę przed utratą wody oraz poprawiając wchłanianie substancji odżywczych.
Specjaliści od pielęgnacji skóry dojrzałej polecają preparaty z fitohormonami. Są to roślinne hormony, które mogą zastąpić działanie estrogenu – znacząco spadającego w okresie menopauzy. Należy do nich między innymi resweratrol, uznawany za jeden z najsilniejszych antyoksydantów.
Dobre efekty mogą przynieść kremy krzemowe – takie jak Silicium, ponieważ pierwiastek ten jest niezbędny do produkcji kolagenu. Jego niedobór może przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się. Rynek kosmetyczny oferuje też preparaty z peptydami. Wysokiej jakości kosmetyki działają niczym nieinwazyjny botoks – szczególnie neuropeptydy, rozluźniające mięśnie.
Skuteczne okazują się także komórki macierzyste stosowane w kosmetyce, które pobudzają do naturalnej regeneracji i wspomagają pracę komórek. Zawierają aktywne czynniki białkowe, które przypominają te znajdujące się w ludzkiej skórze, co zwiększa ich przeciwstarzeniowe działanie.
Natomiast na noc warto stosować mocne kuracje przeciwzmarszczkowe - nawilżające i odżywiające. Mogą to być kremy i sera bogate w retinol oraz koenzym Q10, które silnie stymulują komórki do wytwarzania elastyny i kolagenu. Maseczki z kwasami AHA pomogą pozbyć się szarego odcieniu skóry, rozpuszczając zrogowaciały naskórek oraz stymulując do odbudowy nowego. Przykładem takich kosmetyków może być linia Exception Marine, oparta na algach morskich, która dostarcza duże pokłady węglowodanów, protein, lipidów bogatych w NNKT, polifenoli, mikroelementów, aminokwasów i witamin. Na noc doskonale sprawdzi się też odmładzająco-regenerujący eliksir z linii Prodige, bogaty w kwas hialuronowy i nukleozydy. Preparaty takie warto nakładać nie tylko na skórę twarzy, ale też szyi i dekoltu.
Podczas codziennej pielęgnacji należy pamiętać o okolicach oczu, stosując specjalnie kremy do tego przeznaczone - działające liftingująco i wygładzające powierzchnie skóry. Warto poświęcać szczególną troskę również dłoniom - są one przecież wizytówką kobiety. Aby uniknąć pojawiania się na nich ciemnych plam, powstających na skutek zaburzeń produkcji melatoniny, warto używać kremów z filtrami SPF oraz rękawiczek w kontakcie z detergentami. Dłonie powinny być nieustannie nawilżone.
Skóra po 55 roku życia staje się coraz cieńsza i wolniej się regeneruje. Dlatego lekarze zalecają przede wszystkim skupić się na jej intensywnej stymulacji do produkcji nowych włókien podporowych, które będą przyczyniać się do odbudowy utraconej objętości. Najlepsze rezultaty można uzyskać łącząc kilka różnych zabiegów. Między innymi:
Mezoterapia mikroigłowa – skuteczny jest zwłaszcza zabieg osoczem bogatopłytkowym, pobieranym z krwi pacjenta. Pierwsze efekty pojawiają się po 3 tygodniach, warto wykonać minimum trzy zabiegi w serii. Skóra po nich staje się nawilżona i poprawia się jej gęstość. Jest znacznie grubsza, a owal twarzy poprawiony. Wyraźnie widać spłycenie zmarszczek mimicznych wokół oczu.
Aquashine BTX – to łagodna alternatywa botoksu. Preparat zawierające w składzie aż 7 rodzajów peptydów oraz kwas hialuronowy aplikowany jest w głąb skóry za pomocą iniekcji. Redukuje zmarszczki i regeneruje skórę. Po zabiegu można spodziewać się rozluźnienia mimiki i zmniejszenia napięć mięśniowych, wzrostu poziomu nawilżenia skóry, jej rewitalizacji i poprawy elastyczności.
Radiofrekwencja mikroigłowa – to zabieg zagęszczający skórę oraz poprawiający jej jędrność. Działa jednocześnie na naskórek, jak i głębsze warstwy skóry. Za jego pomocą można dokonać korekty owalu twarzy, wyrównać koloryt i powierzchnię skóry oraz poprawić jej napięcie w dowolnym obszarze. Zabieg polega na połączeniu mezoterapii mikroigłowej z radiofrekwencją.
Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych – ich celem jest odmłodzenie skóry oraz lifting twarzy. Komórki macierzyste mają zdolność do namnażania się i mogą stać się budulcem danej tkanki. Z ich pomocą można wygładzić zmarszczki i podnieść opadające policzki. To także sposób na niwelowanie przebarwień, stymulację odbudowy naczyń krwionośnych oraz dotlenienie komórek skóry. Odpowiadają one za wytworzenie nowych komórek, czyli rekonstrukcję tkanek.
Nici liftingujące – są wprowadzane pod skórę, w taki sposób, aby ją podnosić oraz niwelować jej opadanie wywołane wiekiem. Zabieg taki stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Najlepiej sprawdzą się do podnoszenia skóry w okolicach żuchwy, linii policzkowych oraz na szyi i dekolcie. Jest to zabieg jednorazowy, a efekty utrzymują się do 2 lat.
Zabiegi laserowe – lasery frakcyjne są polecane skórze 55+, ponieważ prowadzą do jej głębokiej przebudowy. Kontrolowane uszkodzenia skóry w procesie gojenia się prowadzą do tworzenia się nowych włókien kolagenowych, a tkanki ulegają ujędrnieniu i zagęszczeniu. Laseroterapia używana jest też w celu likwidowania plam starczych na twarzy lub dłoniach.
Cosmelan - zabieg przyczynia się do usuwania przebarwień, rozjaśniania skóry i spłycania zmarszczek. Za jego pomocą można poprawić napięcie skóry i jej gęstość. Polega na nałożeniu specjalnej maski, a następnie stosowaniu specjalnego kremu samodzielnie w domu.
Peeling chemiczny - zabieg zwłaszcza z użyciem kwasu glikolowego polecany jest skórze 55+. Korzystnie działa na skórę właściwą i znacząco zwiększa jej grubość. Wykonywany w seriach, polega na nakładaniu silnie działających roztworów na twarz.
Kondycja naszej skóry nie zależy wyłącznie od uwarunkowań genetycznych czy kosmetyków – duże znacznie ma styl życia, a zwłaszcza aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Długie spacery, zajęcia fitness, basen czy modny nordic walking są sekretem dobrego samopoczucia i atrakcyjnego wyglądu. Po 55 roku życia warto dbać także o zęby, które są podporą dolnej i środkowej części twarzy. Pod okiem lekarza warto uzupełniać niedobory hormonalne.
Natomiast dieta powinna być bogata w antyoksydanty i fitohormony. Najlepiej lekkostrawna, w której podstawą są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Pomocna jest suplementacja witaminami o działaniu antyoksydacyjnym, takim jak A, C i E i środkami z izoflawonami roślinnymi. Chociaż wraz z upływem lat mniej odczuwa się pragnienie, warto pamiętać o spożywaniu optymalnej ilości wody każdego dnia.
Ważna jest także odpowiednia ilość snu. Przynajmniej raz w roku należy wykonać komplet podstawowych badań, do których zalicza się poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów, USG jamy brzusznej, badania ginekologiczne oraz badanie gęstości kości. Warto dbać o utrzymanie optymalnej wagi, ale unikać jej gwałtownych spadków, które mogłyby się odbić bardzo negatywnie na wyglądzie twarzy.
Opinia zostanie opublikowana po weryfikacji przez redakcję.
Teraz nastąpi przekierowanie na naszą stronę w google gdzie także możesz podzielić się swoją opinią...