Depilacja laserowa FAQ
DEPILACJA LASEROWA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Jeśli chciałabyś zadać nam dodatkowe pytania skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo
szybko udzielimy Ci wyczerpujących informacji!
Melanina to ciemny pigment występujący w roślinach, organizmach zwierząt oraz skórze właściwej i naskórku człowieka. Ten silny pigment determinuje kolor skóry oraz współdecyduje o kolorze włosów.
Podczas usuwania włosów za pomocą lasera, wiązkę światła kieruje się bezpośrednio na skórę, na powierzchni której energia świetlna jest wchłaniana przez melaninę znajdującą się w cebulkach włosowych. Po wchłonięciu światło przekształca się w ciepło, niszcząc całą część cebulki odpowiedzialną za wzrost nowego włosa. Działanie lasera koncentruje się na melaninie, więc im więcej pigmentu znajduje się we włosach, tym lepsze będą efekty zabiegu.
Fotoepilacja to proces niszczenia cebulek włosowych za pomocą w pełni kontrolowanych wiązek mocnego światła. Włos, absorbując światło emitowane przez urządzenie, ulega zniszczeniu, jednak wytworzona w ten sposób energia cieplna nie powoduje bólu.
Najlepsze efekty zabiegu fotoepilacji osiąga się, jeżeli całe światło emitowane przez urządzenie jest absorbowane przez włos, a nie sąsiadujące tkanki.
Działanie lasera koncentruje się na melaninie, dlatego im więcej pigmentu znajduje się we włosie pacjenta, tym lepsze rezultaty zapewni wykonywany zabieg. W związku z tym osoby o siwych, rudych lub blond włosach nie są najlepszymi kandydatami do zabiegu.
Laser nie rozróżnia melaniny zawartej we włosach od melaniny w skórze, dlatego im więcej tego barwnika w skórze pacjenta, tym większe ryzyko, że laser zadziała wyłącznie na melaninę znajdującą się w skórze. W związku z tym osoby o ciemnej karnacji nie są dobrymi kandydatami do zabiegu.
Wobec tego najlepszymi kandydatami do zabiegu laserowego usuwania włosów są osoby o jasnej skórze i ciemnych włosach.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że depilacja laserowa jest nieinwazyjną metodą fotoepilacji, która nie wymaga użycia igieł i kremów chemicznych.
Pozostałe zalety:
U niektórych pacjentów metoda może powodować problem wrastających włosków, przy czym należy podkreślić, że odrastające włosy zawsze są cieńsze i jaśniejsze.
Skutki uboczne występują bardzo rzadko, jednak mogą obejmować uszkodzenia sąsiednich tkanek (blizny, oparzenia, zaczerwienienie i opuchliznę).
Ponadto nie pozwala uzyskać dobrych rezultatów, w przypadku włosów bez melaniny, siwe włosy lub w kolorze rudym i blond.
Metodę tę można stosować w każdym miejscu ciała, z wyjątkiem miejsc położonych w pobliżu oczu. Zabieg laserowej depilacji stosuje się przede wszystkim do usuwania owłosienia z twarzy, obszaru nad górną wargą, szyi, klatki piersiowej, okolicy sutków, pach, pleców, brzucha, okolic bikini i nóg.
Jedną z głównych zalet tej metody jest jej szybkość oraz długotrwałe rezultaty.
Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru poddanego zabiegowi, np. depilacja włosów z powierzchni pleców zajmuje zazwyczaj około godziny, bikini 15min, łydki 20-30min.
Metoda jest bezpieczna, nie mniej jednak osoby poddające się zabiegowi powinny zastosować się do następujących wskazań przed zabiegiem:
Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu na powierzchni skóry mogą pojawić się zaczerwienienie lub zgrubienia. W takich wypadkach zaleca się stosowanie zimnych okładów, które zapewniają ulgę oraz likwidują powstałe zmiany.
Ponadto należy przestrzegać ogólnych środków zaradczych, takich jak:
Należy pamiętać, że do trzech tygodni po zabiegu włosy będą samoczynnie wychodzić. Można wówczas użyć specjalnej myjki lub gąbki ścierającej, których stosowanie przyspiesza cały proces.
W większości wypadków nie obserwuje się żadnych skutków ubocznych.
Do nielicznych zalicza się zmiany w zabarwieniu skóry w okolicy poddanej zabiegowi. Mogą one utrzymać się przez kilka miesięcy, ale zazwyczaj po pewnym czasie samoistnie znikają.
Bardzo rzadko zmiany zabarwienia skóry występują u osób o jasnej karnacji, które podczas zabiegu nie były opalone.
W nielicznych przypadkach - szczególnie u osób o ciemnej karnacji - mogą wystąpić poparzenia i pęcherze prowadzące do odbarwienia skóry.
Zabieg laserowego usuwania owłosienia dużo łatwiej przeprowadza się u osób o jasnej karnacji. Osoby te potrzebują mniej zabiegów, a rezultaty są lepsze i szybciej widoczne.
U osób o ciemnej karnacji można przeprowadzać zabieg, jednak w takich wypadkach efekty widoczne są później, wymagają większej liczby sesji oraz doświadczenia osób wykonujących zabieg.
Z uwagi na swoją specyfikę zabieg powinien być dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta.
Ciemne włosy pochłaniają więcej światła lasera i dlatego są znacznie łatwiejsze do usunięcia za pomocą tej metody.
Najlepsze efekty osiąga się w przypadku mocnych, ciemnych włosów.
Zdecydowanie trudniej jest usunąć jasne włosy, a włosy w kolorze blond i rudym są najtrudniejszym przypadkiem - wymagają one wielu sesji, a rezultaty nie są do końca przewidywalne.
Opalenizna zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak przebarwienia i pęcherze. Jest to spowodowane tym, że w przypadku opalonej skóry laser oddziałuje bardziej na nią niż na włosy, co może prowadzić do powstania blizn.
Dieta zazwyczaj nie ma wpływu na efekty zabiegu, z wyjątkiem betakarotenu, którego działanie jest niepożądane w przypadku poddania się zabiegowi.
Betakaroten zawarty jest w marchewce, suplementach z witaminą A, dyni i innych warzywach. Jest on gromadzony w skórze, nadając jej delikatny pomarańczowy lub żółty odcień. Pigment ten absorbuje światło lasera i uniemożliwia mu dojście do cebulki włosowej. W rezultacie światło lasera jest absorbowane przez skórę.
Betakaroten utrzymuje się w skórze przez kilka miesięcy od jego przyjęcia. Pacjenci rozważający poddanie się zabiegowi powinni powstrzymać się od przyjmowania betakarotenu w jakiejkolwiek formie.
Czas trwania sesji może wahać się od kilku minut do godziny, w zależności od obszaru poddanego zabiegowi. W przypadku małej powierzchni, takich jak np. górna warga, zabieg może trwa kilka minut, natomiast usunięcie włosów z większej powierzchni, np. pleców, może zająć nawet godzinę.
W momencie zabiegu włosy znajdują się w różnym stadium rozwoju, natomiast laser oddziałuje na te cebulki, które są aktualnie w fazie wzrostu. W związku z tym konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, aby trwale usunąć wszystkie włosy.
W momencie przesyłania impulsu świetlnego, można poczuć lekkie ukłucie. Aby zlikwidować odczucie dyskomfortu, specjalny mechanizm chłodzący usuwa ciepło z powierzchni skóry przed, w trakcie i po wystawieniu jej na działanie wiązki lasera. Zastosowanie miejscowo żelu chłodzącego w zupełności wystarcza; nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego lub doustnych leków przeciwbólowych.
Podczas zabiegu może pojawić się także odczucie lekkiego swędzenia. Jednak większość pacjentów dobrze toleruje zabieg. Wygląd naskórka zaraz po zabiegu różni się w zależności od pacjenta, obszaru poddanego zabiegowi oraz rodzaju skóry. Dyskomfort odczuwany bezpośrednio po sesji jest minimalny i objawia się głównie zaczerwienieniem i lekką opuchlizną, która znika po krótkim czasie. Większość osób poddanych laserowemu usuwaniu owłosienia może funkcjonować normalnie natychmiast po zabiegu.
Podczas zabiegu pacjent zakłada specjalne okulary, które mają chronić jego oczy przed szkodliwym działaniem lasera.
Zapalenie mieszków włosowych to jeden z problemów skórnych, występujący najczęściej u osób z ciemniejszą karnacją, szczególnie jeżeli mają one kręcone włosy; może dotyczy on jednak także osób o innym odcieniu skóry. Objawia się powstaniem grudki w miejscu włosa. Już po jednym zabiegu laserowego usuwania owłosienia stan ten ulega znacznej poprawie, nawet jeżeli włos nie zostanie jeszcze w całości usunięty.
Wystarczy seria 6 - 10 zabiegów, żeby zredukować owłosienie o 80%, jednak pomiędzy kolejnymi sesjami niektóre włosy mogą odrastać. Aby temu zapobiec należy przeprowadzić kilka zabiegów oraz sesje utrwalające efekty.
Dla osiągnięcia dobrych rezultatów potrzebnych jest co najmniej 6 - 10 zabiegów, chociaż ich liczba może się różni w zależności od osoby. Jeden zabieg nie wystarczy ponieważ, mimo, iż podczas zabiegu wszystkie włosy są tymczasowo usuwane, nie wszystkie cebulki są likwidowane od razu - zależy to od ich aktualnego stadium wzrostu. Dlatego konieczne jest poddanie się całej serii zabiegów, aby efekty były widoczne i trwałe. Większości osób wystarcza 7 zabiegów, ale może się zdarzyć, że potrzebnych będzie więcej sesji - szczególnie w przypadku pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi, które usuwają włosy regularnie za pomocą wosku lub pęsety.
Aby zabieg laserowego usuwania owłosienia przyniósł pożądane efekty należy wykonać serię zabiegów w odstępie około miesiąca. U 80-90% osób, których włosy są podatne na działanie lasera, wystarczy 5-7 zabiegów, by uzyskać 80 % - ową redukcję owłosienia. Pomiędzy sesjami niektóre włosy będą odrastać, ponieważ te, które były w fazie uśpienia podczas ostatniego zabiegu, teraz mogą być w fazie wzrostu. Przeprowadzenie kilku zabiegów gwarantuje dotarcie lasera do wszystkich włosków, dlatego właśnie tak ważne jest wykonanie serii zabiegów. Pomiędzy zabiegami Pacjent może golić odrastające włoski.
W zależności od typu owłosienia może okazać się konieczne powtórzenie co roku zabiegu utrwalającego uzyskane wcześniej rezultaty. Wielu pacjentów uważa, że po głównej serii, składającej się z kilku zabiegów, sesje utrwalające rezultaty, powtarzane raz lub dwa razy w roku, są najlepszym sposobem na całkowite zahamowanie wzrostu włosów.
Jedynie u małej grupy osób, które są dobrymi kandydatami do zabiegu, redukcja owłosienia jest tylko tymczasowa i dochodzi do całkowitego odrośnięcia włosów. Zazwyczaj takie zjawisko występuje jedynie u osób o włosach w kolorze białym i blond lub pacjentów z problemami hormonalnymi.
W porównaniu z tradycyjną metodą depilacji woskiem zabieg laserowego usuwania owłosienia jest łagodny. Niektóre obszary skóry są oczywiście bardziej wrażliwe niż inne, a uczucie dyskomfortu różni się w zależności od rodzaju skóry, zastosowanego lasera i indywidualnej tolerancji na ból. Ponieważ energia lasera jest wchłaniana przez cebulkę włosową generującą ciepło, laserowemu usuwaniu owłosienia towarzyszy lekkie odczucie dyskomfortu.
Najbardziej bolesna jest zwykle pierwsza sesja. Osoby z grubymi, ciemnymi włosami mogą odczuwać większy dyskomfort niż te z cienkim, jasnym owłosieniem. Dzieje się tak ponieważ grubsze i ciemniejsze włosy absorbują więcej światła podczas danej sesji. Na ogół, z zabiegu na zabieg włosy stają się coraz cieńsze i jaśniejsze. Dlatego też większy ból można odczuwać przy pierwszym zabiegu.
Podczas sesji zabiegowych laserowego usuwania owłosienia możliwa jest chwilowa zmiana pigmentu jednakże ryzyko wystąpienia blizn jest minimalne i zależy od niżej wymienionych czynników:
Po zabiegu przy użyciu lasera u wielu osób występują przejściowe zmiany pigmentu, czyli zmiany zabarwienia skóry - staje się ona jaśniejsza lub ciemniejsza. W większości przypadków nie są to jednak blizny, chociaż wielu pacjentów tak uważa. Odbarwienia ustępują zazwyczaj w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy od zabiegu.
NEWLOOK'S Institute KONTAKT
Masz pytania lub wątpliwości?
Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Zadzwoń lub wyślij wiadomość
Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie
NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI I DOŚWIADCZENIE SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI
Tel:+48 22 353 73 63
instytut@instytut-urody.com
pon - pt: 9 - 21
sobota: 9 - 17