Depilacja laserowa - na czym polega?
Usuwanie zbędnego owłosienia jeszcze nigdy nie było tak proste. Depilacja laserowa dostępna jest niemal w każdym renomowanym gabinecie kosmetologicznym, a jej efekty gwarantowane są na długie lata. Na czym polega fenomen depilacji laserowej? Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa depilacja laserowa i dlaczego jest tak skuteczna?
Czy depilacja laserowa jest odpowiednia dla wszystkich?
Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?
Czy faktycznie depilacja laserowa jest bolesna?
Po jakim czasie można się spodziewać efektów i jak długo się utrzymują?
Czy gabinet, w którym wykonuje się zabieg, ma znaczenie?
Więcej znajdziesz na Depilacja laserowa FAQ
Aksamitna, gładka skóra to marzenie niejednej kobiety. Domowe sposoby depilacji, takie jak depilatory, wosk czy popularne maszynki jednorazowe niestety nie pozwalają na długotrwałe osiągnięcie takiego efektu. W niektórych przypadkach nie pozwalają na to wręcz w ogóle: wrastające włoski, krostki, podrażnienia to częsty skutek uboczny nie tylko domowej depilacji, ale także tej przeprowadzanej w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Niestety, metody doraźne, polegające na wyrywaniu włosów wraz z cebulkami są bolesne, a w dodatku uciążliwe - wymagają poświęcenia na nie czasu, w niektórych przypadkach “zapuszczenia” włosów na odpowiednią długość. W ten sposób wiele kobiet odlicza czas od jednej wizyty w salonie do kolejnej lub marnuje czas w łazienkach na usuwaniu zbędnego owłosienia z pach, okolic bikini, nóg i twarzy.
Depilacja laserowa to rozwiązanie, które niebawem świętować będzie swoje 40 urodziny. Przez te wszystkie dekady wprowadzono jednak sporo udogodnień, które sprawiły, że obecnie stosowane do depilacji urządzenia są w pełni bezpieczne, ich użycie wiąże się w minimalnym stopniu ze skutkami ubocznymi, a efekty pozostają widoczne na całe życie. Co więcej, cena zabiegów depilacji laserowej znacząco spadła, dzięki czemu ich koszt porównywalny jest aktualnie do wizyty w dobrym salonie fryzjerskim.
Za najskuteczniejszą metodę depilacji uznaje się depilację laserem diodowym (np. Light Sheer). Kosmetolog przeprowadza zabieg poprzez zbliżanie głowicy lasera do skóry i wysyłając wiązkę światła bezpośrednio do włosa. Melanina w nim zawarta pochłania światło i rozprasza tę energię do sąsiadujących tkanek. W ten sposób mieszek włosowy zostaje uszkodzony, podobnie jak komórki odpowiedzialne za produkcję nowych włosów. Aby tak się stało, włos musi być w aktywnej fazie wzrostu oraz mieć wysoką zawartość melaniny. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawia, że w miejscu poddanym depilacji włosy nie odrastają zazwyczaj do końca życia - skuteczność sięga nawet 85%. W pozostałych przypadkach zdarza się, że włosy odrastają pojedynczo na skutek zachodzących zmian hormonalnych lub ze względu na fakt, że seria zabiegów nie objęła wszystkich mieszków włosowych. Jest to zatem metoda nie tylko permanentna, ale także pozwalająca na uzyskanie efektu gładkiej skóry. W przeciwieństwie do innych rodzajów depilacji, w tym przypadku zostaje także zniwelowany mieszek włosowy, zatem nie ma widocznych cieni i ciemnych przebarwień. Problem ten jest znany paniom korzystającym z maszynek, ale także wosku - nieusunięte cebulki włosów są widoczne przeważnie przez skórę tworząc ciemne punkciki (nawet, gdy włos został usunięty z powierzchni skóry).
Depilacja laserowa polecana jest wszystkim osobom, które pragną trwale zredukować nadmierne owłosienie w dowolnym miejscu na twarzy i ciele: plecach, okolicy bikini, na klatce piersiowej, pod pachami, na nogach czy rękach. Należy jednak zaznaczyć, że laser diodowy do depilacji działa jedynie na włosy o wysokiej zawartości melaniny, czyli ciemne. Włosy siwe i jasne (blond, rude) nie skupiają dostatecznie wiązki światła i są odporne na tę metodę trwałej depilacji. Najlepsze efekty osiąga się u osób o jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu.
Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi oraz światłouczulujących, choroby nowotworowe, łuszczyca, wszelkie dermatologiczne zmiany chorobowe w miejscu, które miałoby zostać poddane zabiegowi. Odradza się również wykonywanie zabiegów u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u osób o wyjątkowo wrażliwej skórze.
Depilacja laserowa nie jest zabiegiem bezbolesnym, jednak stopień bolesności w dużej mierze warunkowany jest indywidualnymi predyspozycjami klienta. Próg bólu jest kwestią osobniczą, dodatkowo może być różny w zależności od miejsca poddawanego zabiegowi. W przypadku dużej bolesności możliwe jest znieczulenie miejscowe chłodzącym coldpackiem, pomocne okazuje się także robienie przerw między poszczególnymi wiązkami lasera. Większość osób potwierdza, że kolejne zabiegi z serii stają się coraz mniej bolesne, a reakcja skórna po ich wykonaniu jest z zabiegu na zabieg łagodniejsza.
Należy pamiętać, że przez kilka dni po zabiegu skóra w miejscu poddanym depilacji może być lekko obrzęknięta i bolesna. Pomocne w jej regeneracji okazują się kremy ze srebrem koloidalnym i niektóre preparaty na oparzenia. Większość skutków ubocznych ustępuje jednak do paru dni po zabiegu, a wraz z kolejnymi zabiegami zdarza się coraz rzadziej.
Efekty depilacji laserowej widoczne są już po pierwszym zabiegu, w trakcie którego niwelowanych jest około 20-30% włosów. Do zabiegu nie trzeba się w znaczący sposób przygotowywać poza tym, aby nie depilować (nie wyrywać z cebulkami) włosów na co najmniej miesiąc przed zabiegiem. Nie ma za to przeciwwskazań do golenia się maszynką.
Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, zabieg może okazać się mniej skuteczny i wymagane będzie wydłużenie serii.
Większość osób osiąga satysfakcjonujący efekt gładkiej skóry po 6-8 zabiegach na daną partię ciała. W przypadku ciemnych włosów rezultat jest niemal dożywotni - pojedyncze odrastające włosy poleca się usuwać w ramach zabiegów przypominających (1 na rok lub dwa lata, z czasem przerwy mogą się wydłużyć). Znaczące wahania hormonalne, takie jak ciąża i laktacja, mogą jednak doprowadzić do pojawienia się nowych włosów - nie stwierdzono jednak, aby było to więcej, niż maksymalnie 20% włosów sprzed serii zabiegów.
Warto udać się do specjalisty, który korzysta ze sprzętu najwyższej jakości, regularnie serwisowanego i certyfikowanego. Lasery kilkunastoletnie nie mają tej samej mocy działania, co nowsze i chociaż cena zabiegów może wydawać się konkurencyjna, w praktyce okazuje się droższa. Wynika to z faktu, że starsze urządzenia mają mniejszą moc, a tym samym, nie są tak skuteczne i wymagają częstszych poprawek i dłuższych serii zabiegowych, aby uzyskać pożądany efekt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do salonu, warto wybrać się na wizytę próbną, w trakcie której specjalista ocenia, jaka moc lasera potrzebna będzie do usunięcia owłosienia z wybranej partii, poda ilość koniecznych jego zdaniem zabiegów i zaprezentuje na małym fragmencie skóry, w jaki sposób działa laser. Tym samym sprawdzona zostanie także reakcja skórna, a klient będzie miał okazję przekonać się o stopniu bolesności zabiegu.
Opinia zostanie opublikowana po weryfikacji przez redakcję.
Teraz nastąpi przekierowanie na naszą stronę w google gdzie także możesz podzielić się swoją opinią...