Idealnie dopasowana pielęgnacja skóry w młodym wieku jest niezwykle ważna. To sposób na zapobieganie powstawaniu pierwszych zmarszczek oraz utrzymanie cery w doskonałej kondycji. Według specjalistów procesy starzenia się skóry rozpoczynają się już po 25 roku życia, chociaż objawy tego nie są jeszcze widoczne. Jest to więc czas, aby poświecić jej szczególną uwagę - dzięki czemu odwdzięczy nam się promiennym i zdrowym wyglądem w przyszłości.
Naukowcy zauważają, że naturalny proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25 roku życia – chociaż jest to kwestia dosyć indywidualna i u każdego przebiega inaczej. Wpływ na kondycję skóry może mieć wiele czynników - takich jak wystawianie się na promienie słoneczne, tryb życia, dieta i geny. W tym czasie włókna kolagenu i elastyny zaczynają słabnąć, skóra może więc tracić nieco ze sprężystości i elastyczności – zmiany te jednak są na tyle subtelne, że często bywają niezauważalne. To właśnie dlatego 25 rok życia jest idealnym momentem, aby rozpocząć działania anti-age, które będą miały na celu zapewnienie skórze nienagannego wyglądu na długi czas.
W tym wieku priorytetem jest więc zapobieganie starzeniu się skóry. Można to robić za pomocą dwóch sposobów – oczyszczania i nawilżania.
Chociaż młoda skóra jest jeszcze jędrna i elastyczna, bywa kapryśna oraz może sprawiać problemy w pielęgnacji. Nierzadko pojawia się na niej trądzik - albo widoczne są jego następstwa w postaci blizn lub przebarwień. Osobom po 25 roku życia mogą towarzyszyć rozszerzone pory i cienie pod oczami. Młodych ludzie nie omija cellulit. Zauważa się też spadek nawilżenia oraz wrażliwość skóry, co często spowodowane jest spędzaniem wielu godzin przed ekranem komputera. Cera potrafi być ziemista i szara, do czego przyczyniają się niedobory pokarmowe lub niehigieniczny tryb życia.
Według dermatologów trądzik młodzieńczy może towarzyszyć dorosłym nawet do 30 roku życia – nie jest to więc tylko przypadłość nastolatek. Niemniej wiele osób młodych zmaga się również z niedoskonałościami o innym podłożu – hormonalnym. Trądzik hormonalny najczęściej przyjmuje charakter przewlekły i wiąże się z wyjątkowo uciążliwymi zmianami skórnymi. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty, aby ustalić poziom hormonów i ich ewentualne zaburzenia. Niezbędne może być wykonanie specjalistycznych badań – na przykład testów na nietolerancje pokarmowe. Dopiero po ustaleniu przyczyny zmian trądzikowych, można rozpocząć skuteczną walkę o gładką cerę.
Wiele osób błędnie zakłada, że kosmetyki anti-age należy stosować dopiero wtedy, gdy na powierzchni skóry zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki. Jednak eksperci od pielęgnacji, w tej kwestii wyrażają się jednoznacznie – lepiej zapobiegać oznakom starzenia niż redukować już istniejące. Pielęgnacja skóry w wieku 25+ powinna być więc dostosowana do jej potrzeb.
Jednym z ważniejszych elementów codziennej pielęgnacji jest odpowiednie przygotowywanie skóry pod aplikacje kremów nawilżających. W tym celu warto wykorzystać żele lub pianki do mycia, a następnie płyny micelarne oraz toniki. Ważną rolę odgrywa wykonywanie peelingów – przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Najlepszym wyborem są peelingi enzymatyczne - szczególnie, gdy na twarzy występują niedoskonałości. Ogromne znaczenie ma odpowiedni demakijaż, który jest kluczem do perfekcyjnej cery. Natomiast kładzenie się spać z niezmytym makijażem – nawet jeżeli jest to tylko tusz do rzęs, okazuje się największym błędem, który prowadzi do szybszego pojawienia się zmarszczek.
Kolejnym elementem pielęgnacji domowej jest nawilżanie i odżywianie cery za pomocą starannie dobranych kremów. Warto wybierać takie, które w składzie mają przeciwutleniacze - flawonoidy, karotenoidy lub witaminę C. Hamują one działanie wolnych rodników, zapobiegając uszkodzeniom ceramidów i enzymów, znajdujących się w skórze. Bogaty w składniki odżywcze powinien być szczególnie krem na noc. Nie można też zapomnieć o delikatnych kremach nawilżających pod oczy – w tych okolicach skóra jest najcieńsza i najbardziej wrażliwa, dlatego jako pierwsza zdradza oznaki starzenia. Do najpopularniejszych składników kremów dla osób 25+ należy kwas hialuronowy, koenzym Q10, lecytyna, witaminy A,E, B3, kwasy owocowe i omega-3 oraz kolagen.
Osoby, które zmagają się z trądzikiem i rozpoczęły terapie kwasami w salonie kosmetycznym, muszą pamiętać, że domowa pielęgnacja powinna być przedłużeniem tych zabiegów – warto więc zdecydować się na żele do mycia twarzy oraz kremy nawilżające, które również zawierają w składzie kwasy. Najlepszym wyborem są lekkie kremy żelowe, które koniecznie muszą posiadać filtr UV. Wskazane są też preparaty z kwasem hialuronowym oraz retinolem - ten drugi składnik, często obecny jest w kremach na noc. W przypadku uciążliwego trądziku, pod okiem dermatologa można zdecydować się na kurację tretynoiną, która jest produktem metabolizmu witaminy A.
Niekiedy osoby zmagające się z trądzikiem zbytnio przesuszają cerę i nie zapewniają jej odpowiedniego nawilżenia, co tylko pogarsza jej kondycję – w efekcie skóra pozbawiona jest ochronnej warstwy lipidowej, która uszkodzona została przez agresywne kosmetyki anti-acne. W takiej sytuacji warto stawiać na nieinwazyjną białą kosmetykę. Najczęściej wykorzystywanymi w niej surowcami jest woda lub preparaty tłuszczowe – przykładem mogą być linie naprawcze Cold Marine lub Source Marine, oparte na morskiej formule i czerwonych algach.
Zabiegi w gabinetach kosmetologicznych niekiedy niesłusznie kojarzone są tylko z wygładzeniem zmarszczek. Tymczasem istnieje wiele terapii i nowoczesnych zabiegów dedykowanych skórze 25+, które pozwalają dogłębnie ją nawilżyć, oczyścić oraz odżywić. Zastosowanie ma tu podoba zasada, jak przy domowej pielęgnacji skóry - im wcześniej zaczniemy dbać o jej dobrą kondycję, tym dłużej zachowamy młodą i piękną skórę. Na jakie zabiegi warto się zdecydować?
Peelingi chemiczne są doskonałym sposobem na pozbycie się wyprysków oraz blizn potrądzikowych. Zabiegi z wykorzystywaniem kwasu migdałowego lub azelainowego mogą być wykonywane nawet w przypadku cery wrażliwej i delikatnej. Najpopularniejsze kwasy glikolowe i salicylowe pomagają delikatnie złuszczać naskórek, dzięki czemu cera jest świeża, promienna i zadbana.
Mikrodermabrazja to zabieg, który pozwala osiągnąć spektakularne rezultaty w postaci zdrowej, oczyszczonej i gładkiej skóry. Polega na ścieraniu naskórka za pomocą korundu lub diamentowych głowic. Stosowany jest do pobudzenia regeneracyjni skóry i spowolnienia procesów starzenia. Wpływa na zmniejszenie produkcji sebum oraz poprawę napięcia i jędrności skóry.
Hydrafacial to nowatorski zabieg nazywany mikrodermabrazją wodną. Polega na usunięciu martwych komórek naskórka i odświeżeniu cery. Za jego pomocą można jednocześnie oczyścić cerę, nawilżyć ją oraz odżywić. Zapewnia natychmiastowy efekt, jest bezbolesny i bezpieczny. Poprawia jakość i kondycję skóry.
Peeling węglowy to nieinwazyjny zabieg z wykorzystaniem lasera, który w skuteczny sposób rozświetla cerę. Zaliczany jest do zabiegów bankietowych, ponieważ nie wymaga okresu rekonwalescencji i natychmiastowo dodaje skórze młodzieńczego blasku. Zwęża rozszerzone pory i pozwala na usunięcie zaskórników.
Zabiegi nawilżające są podstawowymi zabiegami dostępnymi w salonach kosmetycznych, które zapobiegają utracie wody. Ich zadaniem jest ochrona i wzmocnienie naturalnej bariery skórnej, zwiększenie zdolności warstwy rogowej do wiązania wody oraz zahamowanie procesu parowania poprzez stworzenie warstwy ochronnej. Zabiegi mogą być stosowane w przypadku skóry tłustej, suchej oraz mieszanej.
Aby opóźnić pojawienie się oznak starości, ważne jest nie tylko nawilżanie i pielęgnacja skóry – duży wpływ na jej kondycję ma styl życia. Warto tu trzymać się kilku podstawowych zasad.
Nieodpowiednio zabezpieczona przed promieniami UV skóra, narażona jest na szybsze pojawienie się zmarszczek. Niebezpieczne jest zarówno solarium, które przyczynia się do procesu fotostarzenia, jak i opalanie. Dzieje się tak, ponieważ włókna elastyny i kolagenu odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry pod wpływem promieniowania UVB i UVA zostają osłabione. Co warto więc robić? Młodą skórę najlepiej zabezpieczać kremami z filtrem. U osób z wrażliwą cerą skłonną do podrażnień, najlepiej sprawdzą się filtry fizyczne, zwane też mineralnymi, które nie pochłaniają promieni UV, ale je odbijają. Warto jedynie pamiętać, że w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, należy je nakładać częściej - co kilka godzin.
Stres jest nie tylko bardzo szkodliwy dla zdrowia, ale i dla urody. Chodzi tu jednak nie tylko o sytuacje wywołujące zdenerwowanie, których zresztą nie da się uniknąć – ale przede wszystkim o stres oksydacyjny. Jest to brak równowagi przeciwutleniaczy i wolnych rodników w organizmie, który może prowadzić do uszkodzenia tkanek i komórek. Co ciekawe, odgrywa on znaczącą rolę w procesie starzenia się skóry. Co mu sprzyja? Głównie dieta obfita w cukier, przetworzoną żywność i tłuszcze zwierzęce. Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko długotrwałego stresu, obejmują też otyłość, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Najlepszym sposobem na zmniejszenie jego poziomu, a tym samym spowolnienie procesów starzenia się skóry jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna.
Regularne uprawianie sportu wywiera bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie oraz kondycję naszej cery. To najlepszy sposób na dotlenienie organizmu i usunięcie z niego toksyn. Aktywność fizyczna pozwala w pewnej mierze pozbywać się też wolnych rodników, które przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Dotleniona cera jest promienna i ma ładny koloryt – w przeciwieństwie do szarej i ziemistej skóry, która może wiązać się z siedzącym trybem życia. Pozytywnie na jej wygląd wpływa też życie zgodne z naturalnym rytmem dobowym – co może obejmować kładzenie się i wstawanie o podobnej porze oraz wystarczającą ilość snu. Szczególnie nocą nasza cera nastawiona jest na regenerację, dlatego optymalny czas poświęcony na wysokiej jakości sen, w połączeniu z aplikacją odżywczego kremu na noc, może zdziałać cuda.
Podstawowym składnikiem budulcowym wszystkich białek są aminokwasy – biorą one udział w procesie biogenezy, pobudzając fibroblasty do tworzenia nowych włókien takich jak kolagen i elastyna, co przyczynia się do zachowania młodej i jędrnej skóry. Uzupełniając je, będziemy stymulować syntezę kolagenu, co spowolni proces biodegradacji. Nasz organizm może pozyskać aminokwasy z zewnątrz, na przykład wraz z pożywieniem - dlatego zbilansowana dieta odgrywa ważną rolę w walce o piękną cerę - lub za pomocą suplementów diety.
Na jakie składniki w suplementach warto jeszcze postawić? Między innymi na witaminę A czyli retinol oraz witaminę E. Biorą one udział w odnowie tkanek skórnych, są silnymi przeciwutleniaczami oraz substancjami antyoksydacyjnymi. Osoby po 25 roku życia powinny też zadbać o odpowiednią równowagę między wielonienasyconymi kwasami omega-3 i omega-6. Szczególnie kwasy omega-3 wywierają bardzo pozytywny wpływ na cerę – łagodzą podrażnienia, wzmacniają barierę skórną i zapobiegają nadmiernej utracie wody. Do jej źródeł zaliczają się głównie tłuste ryby morskie, więc jeżeli u kogoś nie znajdują się one w codziennej diecie, powinien postawić na suplementacje tym składnikiem.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wygląd skóry jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jako że, składamy się w 70% z wody, a niemal jej 20% znajduje się w skórze, picie wody pozytywnie wpływa na nasz wygląd. Poprawia elastyczność skóry, wypłukuje toksyny, pomaga walczyć z cellulitem oraz dba o zachowanie optymalnego nawilżenia cery. Natomiast nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że cera prezentuje się szaro i nieatrakcyjnie.
Skóra po 25 roku życia zasługuje na szczególne zainteresowanie - warto zadbać o jej odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie oraz dobrać sposób pielęgnacji do jej potrzeb. Sprawi, to że na dłużej zachowamy promienną i zdrową cerę, na której szybko nie pojawią się oznaki starości.
Opinia zostanie opublikowana po weryfikacji przez redakcję.
Teraz nastąpi przekierowanie na naszą stronę w google gdzie także możesz podzielić się swoją opinią...