Czy łuszczycę można leczyć probiotykami?
Łuszczyca należy do najczęściej diagnozowanych niezakaźnych chorób skóry. Z pewnością jednak popularność jej występowania jest nikłym pocieszeniem dla osób, które borykają się z tą chorobą na co dzień. Chociaż na temat powstawania łuszczycy wiemy stosunkowo niewiele, potrafimy ją efektywnie leczyć. Najnowsze medyczne odkrycia dotyczą terapii probiotykami.
Łuszczyca jest chorobą dermatologiczną o bardzo charakterystycznym przebiegu. Na skórze osób nią dotkniętych pojawiają się zmiany grudkowo-złuszczające, które nierzadko przechodzą w stan zapalny. U pacjentów z łuszczycą naturalny proces dojrzewania skóry, a następnie jej obumierania i złuszczania, jest znacznie przyspieszony. Na skutek choroby tkanka skórna dojrzewa w bardzo szybki sposób, a stary naskórek nie nadąża się złuszczyć, przez co na skórze chorego powstaje typowa “skorupa”. Jest ona nie tylko nieestetyczna, ale może powodować bolesność, świąd, pieczenie.
Warto wiedzieć, że łuszczyca jest chorobą niezakaźną, występującą na całym świecie. Większy odsetek zachorowań notowany jest jednak w krajach rozwiniętych, co może być związane z trybem życia i wskazywać na związek między rozwojem łuszczycy a specyficznymi czynnikami środowiskowymi. Za prawdziwością tej tezy przemawia fakt, że w Japonii zaczęto coraz częściej diagnozować łuszczycę po II wojnie światowej - czyli w czasie silnego wzrostu gospodarczego kraju Kwitnącej Wiśni i przyjęciu przez mieszkańców zachodniego trybu życia.
Łuszczyca ujawnia się w każdym wieku - zarówno u dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów. Najczęściej jednak diagnozowana jest u młodzieży w okresie dojrzewania i u osób dojrzałych po 50. roku życia.
Typowym objawem łuszczycy są charakterystyczne wykwity skórne, które po pewnym czasie ustępują od środka tworząc okręgi. Na pierwszym etapie choroby zmiany łuszczycowe pojawiają się na łokciach, pośladkach, lędźwiach, kolanach, a później zaczynają atakować również głowę, twarz, stopy i dłonie.
Jest kilka rodzajów łuszczycy, które różnicowane są ze względu na rodzaj zmian i częstotliwość ich występowania. Niektóre obejmują również paznokcie, bywa, że prowadzą do zapalenia stawów. Z tego też względu absolutnie łuszczyca nie powinna być bagatelizowana - to nie tylko choroba wpływająca na poczucie własnej wartości ze względu na prezencję, ale poważny problem dermatologiczny, który wpływa na ogólne zdrowie.
Łuszczyca prowadzi do przerwania ciągłości naskórka i znacznego osłabienia bariery, jaką on tworzy - przez co wnikanie drobnoustrojów i patogenów jest ułatwione, prowadząc do dalszych stanów zapalnych, a także zwiększenia podatności na choroby.
Przyczyny powstawania łuszczycy, jak każdej choroby dermatologicznej, są bardzo złożone. Skóra jest największym narządem naszego ciała i jej funkcjonowanie zależy od wielu czynników. Zdaniem ekspertów, łuszczycy z pewnością sprzyjają liczne infekcje bakteryjne i wirusowe, między innymi angina ropna będąca skutkiem zakażenia paciorkowcem, różyczka, odra, półpasiec, jak również długotrwałe podrażnienia skóry wywoływane przez mechaniczne uszkodzenia, rany, blizny. Zażywanie niektórych leków, takich jak interferon, również zwiększa ryzyko rozwoju łuszczycy. Osoby, które mają skłonności genetyczne do powstawania zmian tego typu mogą obserwować u siebie pojawienie się swędzących i łuszczących się “placków” po spożyciu alkoholu, potraw smażonych, przetworzonej żywności.
I to właśnie ta ostatnia kwestia zwróciła szczególną uwagę dermatologów i dietetyków, którzy zaczęli badać związek między żywnością a łuszczycą. Okazało się, że podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, czynnikiem inicjującym zmiany łuszczycowe jest nieprawidłowy mikrobiom jelitowy.
Dysbioza jelitowa, czyli stan zaburzonej równowagi w jelitach, stwierdzany jest u osób chorujących na łuszczycę. Co ważne, część z nich choruje również na celiakię, chorobę zapalną jelit, diagnozuje się u nich nietolerancję laktozy oraz podwyższony poziom kalprotektyny w kale.
Aby zrozumieć ten związek warto odwołać się do istnienia osi jelita-mózg-skóra, która jest niedawno odkrytym szlakiem komunikacyjnym w naszym organizmie. Wiele neuroprzekaźników, odgrywających kluczową rolę w procesach fizjologicznych, jak dopamina, kwas aminomasłowy (GABA) czy serotonina wytwarzane są w jelitach przez parę rodzajów bakterii. Zmiany w strukturze flory bakteryjnej znacznie odbijają się na ogólnym zdrowiu organizmu - przykładowo, spadek liczebności bakterii odpowiedzialnych za produkcję serotoniny może powodować rozwój zaburzeń depresyjnych. W przypadku zmian łuszczycowych stwierdzono, że odpowiadać za to może spadek liczebności bakterii ze szczepu Bacteroidetes przy jednoczesnym nadmiernym wzroście kolonii Firmicutes.
Efektywne leczenie łuszczycy musi być prowadzone wielotorowo. Z pewnością istotna jest farmakoterapia pod okiem doświadczonego lekarza dermatologa, ale również sprawdza się fototerapia i metoda PUVA, czyli naświetlanie promieniowaniem UVA. Najnowsze wskazania medyczne obejmują także stosowanie odpowiednich probiotyków i prebiotyków. Istotne jest także dokładne przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym i zadbanie o przywrócenie równowagi mikrobiomu jelitowegopoprzez spożywanie produktów wzmacniających pozytywnie działające szczepy bakteryjne. Zaleca się wykluczenie wszelkich potraw przetworzonych, cukrów prostych, laktozy, niekiedy także glutenu.
Chociaż łuszczyca jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów kosmetologicznych, część z nich może być wykonywana u osób chorujących na tę przypadłość. Warto dowiedzieć się, jakie zabiegi są dla nas dostępne i zasięgnąć porady doświadczonego, profesjonalnego kosmetologa.
W NEWLOOK’s pozostajemy do Twojej dyspozycji w ramach bezpłatnych konsultacji, w czasie których przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan zabiegowy.
Opinia zostanie opublikowana po weryfikacji przez redakcję.
Teraz nastąpi przekierowanie na naszą stronę w google gdzie także możesz podzielić się swoją opinią...