Usuwanie przebarwień światłem IPL
Przebarwienia to problem estetyczny, z którym boryka się większość z nas. Gabinety kosmetologiczne mogą jednak pomóc w skutecznym usunięciu zmian barwnikowych - w sposób bezpieczny i bezbolesny. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega usuwanie przebarwień światłem IPL.
Przebarwieniami nazywamy widoczne na skórze ciemniejsze plamki lub plamy, które różnią się znacząco kolorystyką od zdrowej skóry. Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest reakcja na promienie słoneczne - skóra broniąc się przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, wytwarza nadprodukcję melaniny. Barwnik ten ma tendencję do nierównomiernego rozmieszczania się na skórze. Chociaż ekspozycja na słońce to najważniejszy czynnik powodujący przebarwienia, mogą one występować również na skutek zaburzeń hormonalnych czy stanowić pozostałość po przebytych chorobach dermatologicznych. Szacuje się, że problem przebarwień dotyka 30% kobiet po 30. i aż 90% kobiet po 50. roku życia.
Jeśli Twoim problemem są piegi, przebarwienia pozapalne, różnego rodzaju przebarwienia polekowe czy tzw. plamy soczewicowate, to światło IPL zdecydowanie może Ci pomóc. Zabieg światłem IPL skutecznie likwiduje ostudę, plamy posłoneczne czy wynikające z problemów wątrobowych.
Do zabiegu nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać, jednak zaleca się nie stosować żadnych preparatów ani zabiegów mocno oddziałujących na skórę przez miesiąc przed planowanym usunięciem przebarwień. Zabieg na całą twarz trwa około 20-30 minut. Jeśli do usunięcia są pojedyncze zmiany barwnikowe rozmieszczone na twarzy, czas ten może być znacznie krótszy.
Przyjmuje się, że niewielkie, stosunkowo płytko umiejscowione zmiany reagują już po 3-4 zabiegach i przestają być widoczne. Na większych, ciemniejszych zmianach, które obejmują dużą powierzchnię skóry wykonuje się serię 4-8 zabiegów IPL na przebarwienia. Jest to konieczne z powodów bezpieczeństwa - próba usunięcia dużej zmiany za jednym razem mogłaby doprowadzić do poparzenia i powstania nieusuwalnych blizn. To, ile zabiegów jest koniecznych, lepiej pozostawić do oceny specjaliście.
Zabieg IPL na przebarwienia zaliczany jest do kategorii bezbolesnych, jednak osoby o niskim progu bólu mogą odczuwać chwilowy dyskomfort w miejscu pracy głowicy. Porównywalne jest to do uczucia dotknięcia ciepłym przedmiotem.
W NEWLOOK's Institute usuwamy zmiany barwnikowe - zarówno światłem IPL, laserem jak i innymi metodami - w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie ekspozycja na promienie słoneczne jest najmniejsza, zatem skóra ma bezpieczniejsze warunki do regeneracji.
Skumulowana wiązka światła uderza w miejsce zmiany barwnikowej, podgrzewając tkanki i prowadząc do ich zniszczenia. Komórki pigmentowe wchłaniają energię emitowaną przez głowicę i rozpadają się na mikroskopijne cząstki, które następnie są usuwane w naturalnych procesach metabolicznych. Przez pewien czas po zabiegu skóra może być podrażniona i ulegać łuszczeniu - to naturalna reakcja na działanie lasera i jest integralną częścią zabiegu. Również naturalnym procesem jest widoczne przyciemnienie koloru zmiany tuż po zabiegu - po fazie delikatnego łuszczenia, skóra odzyskuje jednolity koloryt.
Przede wszystkim warto pamiętać, że usuwanie zmian barwnikowych w gabinecie kosmetologicznym nie jest zabiegiem medycznym, jaki oferują lekarze. Oznacza to, że podczas gdy zupełnie bezpiecznym jest usuwanie zmian w rodzaju ostudy czy piegów, nierozważnym jest usuwanie zmian o nieregularnym kształcie, brodawek czy narośli bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W NEWLOOK's Institute w pierwszej kolejności oceniamy zmianę, którą klient chciałby usunąć, a jeśli w naszej ocenie kwalifikuje się ona do usunięcia przez dermatologa czy chirurga - informujemy o tym i nie podejmujemy się przeprowadzenia zabiegu.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, laktacja, zażywanie leków obniżających krzepliwość krwi, sterydów czy antybiotyków. Zabiegowi nie mogą poddać się osoby z aktywną opryszczką i chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy liszaj. Niewskazane jest wykonywanie zabiegu u osób z trądzikiem różowatym, otwartymi ranami czy na skórze mocno poparzonej lub regenerującej się po zabiegach w rodzaju peelingów chemicznych. Lista przeciwwskazań do zabiegu światłem IPL obejmuje jeszcze kilka kwestii - zapoznaj się z nimi, nim podejmiesz decyzję.
Niezależnie od wybranej metody usuwania przebarwień, bardzo istotna jest profilaktyka ich powstawania. Stosowanie wysokich filtrów (SPF 50) to podstawa - chronią one skórę przed działaniem promieni UVA i UVB, zapobiegając nadaktywności melanocytów. Aby nie dopuścić do powstawania przebarwień warto również regularnie przeprowadzać badania hormonów tarczycy oraz ogólne badania krwi - pozwalają one na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, wątroby i nerek. A to właśnie choroby tych narządów mogą powodować występowanie różnego rodzaju plam na skórze.
W NEWLOOK's Institute usuwamy przebarwienia światłem IPL, ale stosujemy również inne metody - skontaktuj się z nami i dowiedz się, jaki sposób pozbycia się zmian skórnych będzie dla Ciebie optymalny.