Czy wiesz, że cellulit to problem blisko 90% kobiet? Niestety, ale uniknięcie “pomarańczowej skórki” jest niemal niemożliwe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z pomocą doświadczonych specjalistów można się jej pozbyć. Poznaj zabiegi, dzięki którym pożegnasz się z cellulitem!
Z wyglądu znają go chyba wszyscy: pojawiająca się na skórze ud czy brzucha “pomarańczowa skórka” jest przyczyną obniżonej samooceny u wielu kobiet (ale również mężczyzn!). Czy jednak wiesz, czym cellulit jest i jak powstaje? Cellulit to nierównomiernie rozmieszczona pod skórą tkanka tłuszczowa - ponieważ pewną ilość takiej tkanki mają wszyscy, niezależnie od typu sylwetki, może pojawić się zarówno u szczupłych osób, jak i tych o pełniejszych kształtach. W przypadku zdrowej skóry, tkanka tłuszczowa układa się jednocie, tworząc gładką warstwę. Gdy występują problemy metaboliczne, warstwa ta staje się porowata, nierówna, pofalowana - skóra pokrywająca ten fragment ciała układa się w podobny sposób.
Do zaburzeń metabolicznych powodujących ten stan dochodzi na skutek nie tylko zmian hormonalnych, wynikających z wieku (począwszy od okresu dojrzewania), zażywania preparatów hormonalnych (antykoncepcja, leki na tarczycę itp.), siedzącego trybu życia, nieodpowiedniej diety czy noszenia zbyt obcisłych ubrań oraz butów na obcasach. Te ostatnie czynniki powodują bowiem problemy w przepływie limfy, prowadząc do powstawania złogów odpadów przemiany materii tkankowej i zatorów w organizmie. Cellulit to częsta pozostałość po nagłej utracie wagi, ciąży, okresie karmienia piersią, a nawet dłuższych chorobach.
Chociaż cellulit jest możliwy do pozbycia, w większości przypadków nie da się tego zrobić “domowymi sposobami”. Bez wątpienia masaże (np. na sucho szczotką z naturalnym włosiem), częste naprzemienne prysznice (gorąco-zimno) czy używanie dobrej jakości kosmetyków może pomóc, jednak nie zniweluje całkowicie “pomarańczowej skórki”. Tutaj potrzebne są działania zdecydowane, jakie zapewniają zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegów ukierunkowanych na cellulit jest mnóstwo - różnią się stosowanymi technologiamii i siłą działania. Warto przed wyborem konkretnej metody skonsultować się z zaufanym specjalistą w renomowanym salonie, jaki zabieg będzie najbardziej odpowiedni dla nas, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania cellulitu oraz indywidualne predyspozycje (wskazania, przeciwwskazania). Poniżej prezentujemy kilka wybranych metod walki z cellulitem, które szczególnie doceniają klientki NEWLOOK's Institute.
Fala akustyczna to zabieg wywodzący się z tradycyjnej medycyny. Przed wiele lat stosowana była do uśmierzania bólów mięśniowych i stawowych oraz w rekonwalescencji pourazowej. W gabinetach kosmetologicznych z powodzeniem służy do pozbycia się cellulitu - skuteczność tej metody potwierdzona jest badaniami. Fala akustyczna to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny (klientka odczuwa jedynie bodziec uderzeniowy, mrowienie lub lekkie pieczenie), z bardzo krótką listą przeciwwskazań. W trakcie zabiegu nie używa się żadnych silnie działających preparatów kosmetycznych, a czynnikiem aktywnym jest samo mechaniczne oddziaływanie fal dźwiękowych na tkanki. Zaleca się wykonanie serii około 12 zabiegów w odstępie tygodniowym. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku zabiegach: skóra staje się jędrniejsza, lepiej ukrwiona, a cellulit stopniowo zanika, ponieważ komórki tłuszczowe są aktywowane do „oczyszczania się” z toksycznej zawartości.
Masaż próżniowy z wykorzystaniem oryginalnego urządzenia endermologia Alliance, to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów na cellulit. Podobnie jak fala uderzeniowa, ma stosunkowo krótką listę przeciwwskazań, jest nieinwazyjny i bezbolesny. Endermologia wykorzystuje działanie próżni: specjalna głowica zasysa punktowo fragmenty skóry, pobudzając jej tkanki oraz tkanki podskórne do podjęcia naturalnych procesów metabolicznych. Dodatkowymi plusami endermologii jest usuwanie złogów limfy, poprawianie samopoczucia, modelowanie sylwetki. Endermologia i fala uderzeniowa to idealne sposoby na relaks po treningu fizycznym.
Zabieg z wykorzystaniem bańki chińskiej to propozycja dla osób ceniących medycynę naturalną. Jest to tradycyjna metoda leczenia i pielęgnacji wykorzystująca podciśnienie. Zabieg bańką chińską pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu przyspiesza zachodzące w tkankach procesy metaboliczne. Bańka chińska porównywalna jest do intensywnego masażu - jest zupełnie naturalna, ma krótką listę przeciwwskazań, może być stosowana niemal u każdego. Efektywność metody uwarunkowana jest indywidualnymi predyspozycjami i regularnością stosowania.
Dwutlenek węgla wykorzystywany jest w gabinetach kosmetologicznych do wielu zadań. W przypadku cellulitu uzyskuje wysoce zadowalające efekty. Jest to zabieg inwazyjny, wymagający wprowadzenia dwutlenku węgla pod skórę, gdzie rozpoczyna on swoją pracę. Zwiększa przepływ krwi w tkankach i polepsza krążenie składników odżywczych we krwi. Zabieg karboksyterapii jest stosunkowo bezbolesny (klientka czuje lekkie ukłucie, a następnie mrowienie), nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Efekty widoczne są już po kilku zabiegach: skóra jest lepiej dotleniona i ukrwiona, a cellulit wygładzony.
Mezoterapia igłowa świetnie sprawdza się w przypadku cellulitu o niewielkim i średnim natężeniu. Już parę zabiegów pomaga pozbyć się go całkowicie, a także zapobiec powstawaniu przez długi czas (przy zachowaniu odpowiednich praktyk dnia codziennego, zdrowej diety i aktywności fizycznej). W trakcie zabiegu do tkanek podskórnych wprowadzane są z pomocą drobnych igiełek odpowiednie substancje aktywne, dostosowane do potrzeb danej skóry. Dużym plusem mezoterapii igłowej jest możliwość jednoczesnego oddziaływania na kilka problemów: cellulit, rozstępy, wiotkość. Bez wątpienia mezoterapia igłowa to hit salonów kosmetologicznych.
Fale radiowe pobudzają skórę do wytwarzania włókien kolagenowych, w efekcie czego, staje się ona napięta i jędrniejsza już od pierwszego zabiegu. Fale radiowe mogą być stosowane nie tylko w obrębie ud, ale również pośladków, brzucha czy biustu - są częstym wyborem kobiet po ciąży i laktacji. Dodatkowym plusem fal radiowych jest fakt, że jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny, z krótką listą przeciwwskazań. Fale radiowe pomagają nie tylko wygładzić, ale również ujędrnić problematyczne obszary.
Propozycja dla osób ceniących tradycyjne metody. Masaż antycellulitowy polega na stosowaniu specjalistycznie opracowanych technik ucisku, wspomagających organizm w metabolizmie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo w mechaniczny sposób wyrównuje i usuwa złogi tłuszczowe. Masaż antycellulitowy to także świetny sposób na relaks.
Zaleganie limfy w naczyniach limfatycznych to najczęstszy powód powstawania obrzęków, wrażenia “ciężkich nóg” czy powiększonego obwodu ud (ale także zapuchniętych powiek, policzków, czy nawet palców). Odpowiedni masaż, udrażniający przepływ limfy potrafi w szybki sposób zmniejszyć te dolegliwości, co wizualnie pozwala pozbyć się cellulitu. Drenaż limfatyczny jest odpowiedni dla osób ze stosunkowo niewielkim cellulitem (u nich efekty będą najszybciej widoczne), ale jako zabieg towarzyszący polecany jest wszystkim, ze względu na wspomaganie organizmu w naturalnych procesach metabolicznych powiązanych z drożnymi naczyniami limfatycznymi.