Jelita a trądzik różowaty
Jak poprawić kondycję swojej skóry probiotykami?
Trądzik różowaty to schorzenie, które rozwija się na podłożu zaburzeń łojotokowych i naczyniowych. Jej charakterystycznym objawem jest powstawanie typowego rumienia i bolesnych wyprysków. Leczenie trądziku wymaga holistycznego podejścia - jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również zadbanie o jelita.
Dermatolodzy nie są zgodni co do tego, jakie konkretnie czynniki wpływają na powstawanie trądziku różowatego. Z pewnością jednak osoby o jasnej karnacji znacznie częściej zapadają na tę chorobę niż osoby rasy żółtej czy czarnej. Problemy łojotokowe powodowane są również przez zaburzenia hormonalne, które mogą być związane z okresem dojrzewania, ciążą, połogiem, chorobami narządów takich jak tarczyca.
Nie bez znaczenia dla rozwoju trądziku różowatego są również infekcje miejscowe i czynniki atmosferyczne. Mróz, podobnie jak intensywne promienie słoneczne, nasilają objawy choroby. Dowiedziono także, że obniżona aktywność fizyczna połączona z nieodpowiednią dietą i stresem może powodować powstawanie większych zmian trądzikowych i nasilanie się rumienia.
Niektóre leki, takie jak steroidy, leki przeciwzapalne i antybiotyki również mogą indukować chorobę, jednak nigdy nie stanowią same w sobie jedynego czynnika wywołującego trądzik.
Charakterystycznym objawem trądziku różowatego jest to, że atakuje wyłącznie twarz i głowę - zaczyna się od nosa, policzków, podbródka po to, aby następnie rozprzestrzenić się po szyi, dekolcie i za uszami.
Najnowsze badania wskazują, że przerost bakterii w jelicie cienkim około dziesięciokrotnie częściej diagnozowany jest u osób, które chorują na trądzik różowaty. Co więcej, skuteczna terapia przywracająca równowagę w mikrobiomie jelitowymskutkuje poprawą stanu skóry i remisją trądziku różowatego.
Oprócz dysbiozy mikrobiomu, z trądzikiem różowatym łączy się również zakażenie Helicobacter pylori, a także zespół jelita drażliwego i celiakia. Nadal jednak prowadzone są wnikliwe badania mające na celu dokładny opis patogenezy trądziku różowatego i poszczególnych szczepów bakterii zamieszkujących nasze jelita. Na ten moment udało się stwierdzić, że u osób chorujących na trądzik różowaty wpływa rozrost szczepu Acidaminococcus i Megasphaera z niższą liczebność Methanobrevibacter.
Efektywne leczenie trądziku różowatego wymaga systematyczności, cierpliwości i profesjonalnej wiedzy. Dlatego chcąc zredukować zmiany trądzikowe konieczne jest udanie się do dermatologa oraz sprawdzonego kosmetologa, których wspólne działania pozwolą odzyskać komfort i piękny wygląd skóry.
Przy trądziku różowatym dużą rolę odgrywa farmakoterapia, jak również prawidłowa pielęgnacja - regularne zabiegi kosmetologiczne pomagają delikatnie oczyszczać skórę i przywracać jej równowagę, jednocześnie wyrównując jej koloryt. Można również z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że zadbanie o prawidłowy mikrobiom jelitowy również jest niezbędne w celu odzyskania zdrowia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie zabiegi przeznaczone są dla osób borykających się z trądzikiem różowatym, zgłoś się do NEWLOOK’s na bezpłatne konsultacje. Zapraszamy!