Przebarwienia - plamy, z którymi nie musisz żyć
Ciemne zmiany na skórze pojawiające się na twarzy i na ciele najczęściej nie są powodem do niepokoju. Z biegiem lat wszyscy nabywamy coraz większej ilości przebarwień. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwalają się ich pozbyć. Najbardziej skuteczne są oczywiście profesjonalne zabiegi kosmetologiczne.
Do powstania przebarwień na skórze dochodzi, gdy w niektórych jej miejscach znajduje się zbyt wiele lub zbyt mało komórek wytwarzających melaninę. Powstawaniu przebarwień sprzyja ekspozycja na słońce. Należy wiedzieć, że niektóre czynniki zwiększają naszą wrażliwość na promieniowanie UV, co oznacza, że podczas opalania zwiększa się ryzyko pojawienia się plam na ciele.
Do czynników tych zalicza się:
Warto także mieć na uwadze, że niektóre kosmetyki, jak np. perfumy, mają działanie fotouczulające (prowadzą do powstania wysypek w czasie ekspozycji na słońce).
Jednymi z najbardziej popularnych przebarwień są piegi. Najczęściej występują w skupiskach, na twarzy, jednak mogą także pojawiać się na ramionach, dekolcie i plecach. Mają różną wielkość i zabarwienie.
Drugim często występującym typem przebarwień są tzw. zmiany starcze, czyli przebarwienia soczewicowate. Najczęściej można je zaobserwować na twarzy, ale też przedramionach, dekolcie i dłoniach. Są regularne w kształcie i mają stosunkowo jednolitą, brązową barwę.
Ostatnim typem przebarwień, który warto znać, jest ostuda, inaczej nazywana Melasmą. To przebarwienia powstające na tle hormonalnym. Ich najczęstszym miejscem występowania jest skóra nad górną wargą, a także policzki, czoło i kark.
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania powstawaniu przebarwień jest stosowanie profesjonalnych kosmetyków chroniących przed promieniami słonecznymi. Najważniejszym elementem kosmetyczki każdej osoby świadomie dbającej o swoją skórę jest krem z filtrem - należy go używać przez cały rok, niezależnie od pogody. Specjaliści podkreślają, że powinniśmy stosować filtry nie mniejsze niż SPF 30, a w trakcie ekspozycji na silne słońce - SPF 50+.
W kosmetykach stosowanych codziennie nie może zabraknąć kwasu kojowego, heksylorezorcynolu czy kwasu azelainowego.
Nad przebarwieniami możemy pracować zarówno w domu, jak i w salonach kosmetologicznych. Domowe sposoby wykazują jednak znacznie mniejszą skuteczność i przy większych, ciemniejszych zmianach mogą okazać się niewystarczające.
Pierwszym krokiem walki z przebarwieniami są przeważnie domowe zabiegi. Jeśli się na nie decydujemy, możemy wypróbować jeden z poniższych sposobów.
Maseczka z sody oczyszczonej
Teoretycznie soda oczyszczona zmniejsza widoczność przebarwień, stopniowo i delikatnie rozjaśniając skórę. Należy jednak bacznie obserwować skórę i sprawdzać, czy nie powoduje podrażnień.
Sok z cytryny
Sok z cytryny zawiera witaminę C, która ma właściwości rozjaśniające. Wyciśniętym sokiem nasączamy wacik i przecieramy nim skórę. Uwaga - wiele osób może zauważyć zaczerwienienie w miejscu aplikacji soku. Jest to związane z działaniem kwasu zawartego w cytrynie. W takim przypadku nie należy stosować tego sposobu.
Maska z ogórka
Po starciu ogórka na tarce, dodajemy do niego parę kropel olejku rycynowego lub soku z cytryny. Maseczkę tę nakładamy na twarz. Po upływie kwadransa, zmywamy ciepłą wodą.
Do najważniejszych zabiegów stosowanych do usuwania przebarwień w gabinecie kosmetologicznym zalicza się:
Peelingi chemiczne na przebarwienia
Peeling chemiczny to skuteczny sposób walki zarówno z przebarwieniami różnego typu, jak i zmarszczkami oraz różnymi problemami dermatologicznymi. Jego działanie polega na złuszczaniu naskórka aktywną substancją chemiczną o stężeniu dobranym przez specjalistę. Regularnie powtarzane peelingi pozwalają na osiągnięcie spektakularnych rezultatów w postaci gładkiej i świetlistej skóry. Istnieje wiele różnorodnych peelingów chemicznych - o to, który z nich będzie najlepszy w naszym przypadku, warto zapytać specjalistę (w NEWLOOK’s takie konsultacje są bezpłatne).
Najlepsze peelingi chemiczne na przebarwienia to:
Laser ma wszechstronne zastosowanie w kosmetologii, medycynie estetycznej i medycynie. W przypadku przebarwień sprawdza się do usuwania zarówno pojedynczych znamion i tzw. pieprzyków, jak i piegów czy plam starczych. Jest to nieinwazyjna metoda, bardzo szybka i obarczona nikłymi skutkami ubocznymi. W najlepiej wyposażonych salonach stosuje się lasery pikosekundowe Q-Switch oraz terapię światłem IPL np. IPL EXILITE.
Dowiedz się, który zabieg będzie najbardziej korzystny w Twoim przypadku! Zapraszamy na bezpłatne konsultacje przedzabiegowe do NEWLOOK’s Institute!