Mikrodermabrazja na czym polega?
Mikrodermabrazja to zabieg, który uznawany jest za jeden z najbardziej popularnych w kosmetyce. Nic dziwnego - ma szerokie zastosowanie i jest bardzo skuteczny. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:
Pod nazwą “mikrodermabrazja” kryje się określenie na peeling mechaniczny dokonywany z bardzo dużą precyzją za pomocą korundu, drobinek diamentowych lub połączenia tlenu i soli fizjologicznej. To skuteczny zabieg kosmetologiczny, który znajduje zastosowanie przy wielu problemach skórnych. Ze względu na fakt, że działanie mikrodermabrazji jest silne, decyzja o jej wykonaniu powinna być podjęta odpowiedzialnie. W renomowanych salonach kosmetologicznych przed wykonaniem zabiegu przeprowadzany jest dokładny wywiad z klientką/klientem. Specjalista informuje także o ewentualnych skutkach ubocznych (zdarzają się niebywale rzadko, ale należy mieć ich świadomość) i sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania mikrodermabrazji.
Mikrodermabrazja na czym polega? Zabieg wykonywany jest zawsze na oczyszczonej skórze, pozbawionej makijażu i zabrudzeń. Do tak przygotowanej skóry twarzy (pleców lub dekoltu) przykładana jest głowica specjalistycznego urządzenia, która (w przypadku mikrodermabrazji diamentowej) z dużą prędkością wyrzuca mikroskopijne cząstki piasku zwanego korundem. Głowica ta wyposażona jest również w specjalną dyszę, która od razu wciąga zużyte drobinki piasku oraz starty naskórek. Dzięki temu zabieg ten jest przeprowadzany sprawnie i z zachowaniem najwyższych standardów higieny.
Mikrodermabrazja korundowa to nie jedyny rodzaj tego peelingu mechanicznego. Drugim, równie popularnym, jest mikrodermabrazja diamentowa, wykonywana za pomocą głowicy z nakładką ścierną. Taka mikrodermabrazja jest polecana do okolic nosa i oczu oraz osobom o wrażliwej skórze gdyż jest delikatniejsza (oczywiście zależy to od gradientu końcówki i siły wykonania).
Najbardziej łagodną formą mikrodermabrazji jest tzw. oxybrazja, czyli mikrodermabrazja z wykorzystaniem tlenu i soli fizjologicznej. Jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób z silnymi stanami zapalnymi, z łojotokiem, borykającym się z problemem zaawansowanego trądziku. Tlen ma działanie bakteriobójcze, a w połączeniu z roztworem soli fizjologicznej szybko i skutecznie łagodzi toczące się stany zapalne.
Po zakończonym zabiegu mikrodermabrazji specjalista najczęściej stosuje maskę łagodzącą lub krem, dostosowane do rodzaju cery.
Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który może powodować czasowe zaczerwienienie skóry. Nie powinno się ono jednak utrzymywać dłużej, niż dobę. Warto tak zaplanować zabieg, aby dać skórze możliwość zregenerowania się (np. po południu, po pracy lub przed weekendem). Bardzo ważne jest chronienie skóry poddanej zabiegowi przed działaniem promieni słonecznych i stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Dodatkowo należy unikać preparatów o działaniu fotouczulającym i zawierających retinol.
Mikrodermabrazja i jej różne odmiany polecana jest przy wielu problemach skórnych. Przede wszystkim może być stosowana u osób, które pragną uzyskać świeży i młodzieńczy wygląd. Po drugie, to dobre rozwiązanie na drobne zmarszczki, ale również zaskórniki, przebarwienia, w tym blizny. Mikrodermabrazja pomaga zmniejszyć wydzielanie się sebum i przywraca skórze naturalną równowagę. Wespół z odpowiednim działaniem leczniczym prowadzonym pod okiem dermatologa stanowi kompleksową terapię przy trądziku o różnym podłożu.
Jak każdy peeling mechaniczny, także i mikrodermabrazja (nawet jej najłagodniejsza forma - oxybrazja) ma silne działanie, dlatego osoby o bardzo wrażliwej skórze nie mogą z niej skorzystać. Mikrodermabrazja nie powinna być wykonywana w okresie ciąży i karmienia piersią, przy wirusowym lub bakteryjnym zakażeniu skóry i opryszczce. Choroby skóry, takie jak łuszczyca czy grzybica, także są przeciwwskazaniem do zabiegu. Osoby zażywające izotretynoinę powinny wstrzymać się z zabiegiem mikrodermabrazji co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Ponieważ zabieg zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych i warunków atmosferycznych, zaleca się wykonywać go jesienią lub wczesną wiosną, kiedy ryzyko wystąpienia silnego słońca lub mrozu jest najniższe.
Pierwsze efekty mikrodermabrazji widoczne są już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się bardziej miękka, wygładzona, odświeżona i promienna. Po zakończeniu serii zabiegów, na które składają się przeważnie 4 wizyty w salonie, osiąga się efekt ujednolicenia kolorytu i znormalizowanego wydzielania sebum. Zmarszczki są zdecydowanie mniej widoczne, a wchłanialność substancji z preparatów kosmetycznych jest zwiększona.
Przyjmuje się, że przy prawidłowej pielęgnacji, efekty mikrodermabrazji utrzymują się do kilku miesięcy. Aby cieszyć się nimi bez przerwy, warto ponawiać kurację raz na 6-12 miesięcy w zależności od rodzaju skóry i problemu.
Chociaż jest to wyjątkowo popularny zabieg i można wykonać go niemal w każdym gabinecie kosmetycznym, warto zdecydować się na miejsce, co do którego mamy zaufanie. Najważniejsze, aby mikrodermabrazja była przeprowadzana w odpowiednich warunkach, z dbałością o higienę i z użyciem jednorazowych głowic / końcówek. Warto pamiętać, że profesjonaliści nigdy nie wykonują mikrodermabrazji bez uprzedniego wywiadu z klientem oraz zbadania skóry. Tylko w ten sposób są w stanie ocenić, czy nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu oraz jaki rodzaj mikrodermabrazji i pielęgnacji pozabiegowej będzie najbardziej odpowiedni w konkretnym przypadku.
Opinia zostanie opublikowana po weryfikacji przez redakcję.
Teraz nastąpi przekierowanie na naszą stronę w google gdzie także możesz podzielić się swoją opinią...